Osvětlení zahrady LED
Využijte potenciál vaší zahrady. Stačí přidat několik světelných prvků a můžete relaxovat i po setmění.
Umístění zahradního osvětlení
Ideálním řešením je zahrnutí osvětlení už do prvotních plánů zahrady, ve kterých je patrná jasná vize nočního osvětlení. Není to však nutné. Při návrhu osvětlení se klade důraz na místa, ze kterých se člověk na zahradu dívá, takže nejčastěji z oken domu a z verandy. Stejně tak se často bere v potaz více úhlů pohledu. Před realizací se také vytipují místa, které by bylo zajímavé nasvítit, například vzrostlé stromy či keře. Naopak je zbytečné osvítit strom na vzdáleném místě, na který se nikdo nedívá a ani k němu v noci nikdo nepůjde. Kreativitu nabízí i intenzita světla – bližší prvky mohou svítit méně, naopak vzdálenější více. Výhodu představují například stmívatelné LED reflektory LightPRO, které nabízí možnost upravit intenzitu osvětlení. Takovou funkci oceníte tehdy, kdy berete v potaz růst stromu nebo keře a nutnost osvětlení v následujících letech zesílit.
Možná použití
Osvětlení příjezdových cest
Pro osvětlení cest se využívají především sloupková svítidla. Při instalaci je důležité pamatovat na vhodné místo, kde světla neohrozí manipulace se sekačkou či odhrnování sněhu. Pokud je u cesty zídka či stěna, je možné použít i nástěnná či vestavná svítidla ve zdi.
Osvětlení domu a terasy
Na domech se využívají především nástěnná svítidla, která se umísťují například přímo na fasádu. Na terase se kromě nástěnných svítidel často využívají i svítidla umístěná na zastřešení terasy nebo zápustná svítidla v okolí.
Osvětlení vodního prvku
Světla se umisťují k břehům a okolí jezírka. U vody je nutné používat venkovní svítidla na malé bezpečné napětí a s krytím IP68, nejčastěji tedy podvodní světla. Prosvětlené jezírko je velmi efektní, je ovšem nutné brát ohled na ryby, případně jiné živočichy, kteří v jezírku žijí.
Osvětlení stromů, keřů a rostlin
Krásné scenérie zajistí zahradní reflektory a zemní zápustná svítidla. Listnaté stromy a keře se osvětlují převážně zespodu, kdy světlo postupně prochází po kmeni a mezi větvemi. Husté rostliny či jehličnany se nasvěcují spíše zboku, zajímavý efekt je i ze shora. Působivé jsou i světelné koule, které jsou poměrně netradičním prvkem.
Pár rad na závěr
- Doporučujeme používat teplé žluté světlo, které působí přirozeně a dotváří útulnou atmosféru.
- Instalaci jednotlivých světel dobře promyslete, nesnažte se osvětlit každý možný kout. Obvykle stačí pár prvků. Při návrzích je také nutné brát ohled na okolní domy a zahrady. Zahrada by stále měla působit večerním/nočním dojmem.