Základní prvky závlahového systému

Prsi-kdyz-potrebuji-3.jpg

Výhody zavlažovacích systémů

  1. Úspora vody až o 40 %
  2. Úspora času
  3. Zdravý vzhled trávníku

Na domech se využívají především nástěnná svítidla, která se umísťují například přímo na fasádu. Na terase se kromě nástěnných svítidel často využívají i svítidla umístěná na zastřešení terasy nebo zápustná svítidla v okolí.

Co je dobré vědět od začátku

Naruší zavlažovací systém estetický vzhled mé zahrady? 
V době, kdy není závlaha používána, je systém skrytý pod povrchem. Kvalitně instalovaný závlahový systém tedy vzhled zahrady nenarušuje. 

Jak posekám zahradu, když budu mít na zahradě nainstalovaný zavlažovací systém?
Platí stejná odpověď jako u předchozí otázky. Závlahový systém je pod zemí, takže ho sekačka neohrozí. 

Spustí se mi závlaha i v době, kdy bude zrovna pršet? 
Automatický zavlažovací systém pro zahrady reaguje na delší období dešťů tím, že dodávku vody přeruší. Automaticky zabraňuje plýtvání vody. 

Schéma zavlažovacího systému pro zahrady

Na obrázku níže vidíte zjednodušené schéma zavlažovacího systému. Celý systém může být zakončen postřikovači, které zavlažují plošně (využívá se například u trávníků), nebo kapkovou závlahou (vhodná ve sklenících nebo na záhoncích se zeleninou). 

schema-zahrad.png

Prvky zavlažovacího systému

1. Řídící jednotky

Řídicí jednotka je zařízení, které dává povel elektromagnetickým ventilům, ve který čas a na jak dlouhou dobu se mají otevřít. Jednotky mohou být napájeny baterií 9 V nebo elektrickou energií 230 V. Rozlišuje je také kapacita, která určuje, kolik ventilů mohou ovládat. Řídicí jednotky se vyrábějí pro venkovní nebo vnitřní použití, případně ve voděodolném provedení.  Na obrázku níže vidíte řídicí jednotku Tempus od Toro a Life od Irritrol. 

3-1.jpg

2. Postřikovače

Postřikovače se vyrábí v různých výškách, a to od 5 cm do 30 cm. Postřikovače jsou umístěny v zemi v pouzdře, ze kterého se tlakem vody vysunou pružiny a po skončení závlahového cyklu jsou tlakem zasunuty zpět do pouzdra. Materiálem pro výrobu postřikovačů je ve většině případů plast a nerezová ocel. Pro závlahu trávníku se používají zpravidla 5 - 10 cm vysoké postřikovače, pro závlahu keřů a vyvýšených záhonů to jsou 15 cm a 30 cm vysoké modely. Postřikovače pro zahrady rozdělujeme na sprejové (dostřik 1,5 - 5,2 m) a rotorové (dostřik 5 - 15 m). 

5-1.jpg

3. Kapková závlaha

Kapkové závlahy Toro nabízí různé průměry hadic a rozteče odkapávačů. Systém tvoří hadice s kapacími otvory napojené na ventil. Stačí je položit k rostlinám a systém spustit. Kapková závlaha se snadno napojí na řídicí systém automatické závlahy a řídicí jednotka tak v daný moment závlahu spustí. Hodí se nejen do zahrad a skleníků, ale také na velká pole. Kapací otvory jsou řešené tak, aby se neucpávaly.  

7-1.jpg

4. Elektromagnetické ventily

Elektromagnetické ventily pracují jako hydraulické ventily. Skládají se ze dvou komor – spodní komory, kterou protéká voda při otevření ventilu, a horní komory s membránou. Aby se tlak kapaliny dostal do horní části, jsou komory propojeny malým vstupním otvorem. V okamžiku, kdy cívka ventilu dostane elektrický impuls, dojde k otevření výstupního otvoru, který umožní odtéct vodě z prostoru nad membránou. Tím zároveň dojde k poklesu tlaku nad membránou, která se nadzvedne a umožní průtok vody. Velikosti vstupního a výstupního otvoru horní komory ovlivňují rychlost zavírání ventilu. Tato rychlost je důležitá kvůli možnému vzniku vodních rázů při uzavírání ventilu.  

1-2.jpg

5. Čerpadla

Čerpadla nebo čerpací stanice jsou základní součástí téměř každého závlahového systému. V nabídce najdete ponorná a povrchová čerpadla, která mohou být ovládána řídicí jednotkou, případně hydraulicky na základě poklesu tlaku v hydraulickém systému  

2-1.jpg

6. Čidla deště a vlhkosti půdy

Dešťové senzory, a to kabelové i bezdrátové, vypínají závlahu za deště. Dešťový senzor ve spojení s řídicí jednotkou zvyšuje úroveň hospodaření s vodou (až 30 %).  

4-1.jpg

7. Šachty

 Ventilové zátěžové boxy se vyznačují velkou pevností. Nabízíme několik tvarů. 

6.jpg

8. Filtry a další příslušenství

 Existuje celá řada příslušenství k závlahám, jako jsou filtry, polyetylenové potrubí, fitinky, elektrické kabely a další nářadí. 

8.jpg

Instalace závlahy

Nabízíme poradenskou činnost v oblasti výběru komponentů a rozložení zavlažovacího systému. Navrhujeme optimální zavlažovací systém, doporučujeme vhodné typy postřikovačů, ventilů a řídicích jednotek, správné čerpadlo a jeho umístění, systém spínání i jištění hydraulického systému. Provádíme hydraulické výpočty optimalizace dimenze potrubí a analýzu vydatnosti vodních zdrojů z hlediska jejich možností pro využití na zavlažování. Pro instalaci komponentů závlahového systému doporučujeme ověřené partnerské firmy po celé České i Slovenské republice.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz