Jak probíhala samotná instalace?
V částech, kde bylo jezero nutné rozšířit, se vytvořila lavice, na které došlo k napojení nové membrány. Pás lavice byl následně využit pro umístění betonových panelů na přitížení membrány. Váha panelů tak sníží riziko napínání plachty vlivem gravitace. Díky tomu, že je EPDM membrána odolná vůči UV záření, tak bylo možné i po 11 letech provést spojení původní a nové geomembrány. Pro napojení bylo nutné nejdříve původní materiál dobře očistit a následně se použila stejná technika, jako pro spojování dvou nových membrán, tedy za použití pásky a aktivátoru. Reakce, ke které následně dojde, se nazývá vulkanizace za studena. Napojení původní membrány na novou je též vidět na fotografiích.
Další výhody EPDM membrán:
- Rychlá a snadná instalace, která nevyžaduje nástroje jako svářečky a s tím spojený přístup elektrické energie
- Pružnost materiálu a vysoká elasticita, díky čemuž se může izolační vrstva přizpůsobit tvarům a zvlnění podkladu
- Odolnost vůči UV záření, ozonu a extrémním povětrnostním podmínkám
- Neškodná pro vodní živočichy a rostliny
EPDM membrány nabízíme v několika tloušťkách, a to konkrétně:
- PondEasy a PondGard - membrány hodící se na menší projekty, třeba na zahradní jezírka či koupací nádrže.
- GeoGard a GeoSmart – membrány, které se využívají především pro rozsáhlejší projekty, např. do průmyslových areálů, retenční nádrže a další.
Jste realizátor či realizační firma a rádi byste se naučili pracovat s EPDM membránami?
Pořádáme pravidelné technické semináře v Bratislavě přímo v prostorách výrobce Firestonu. Aktuálně jsou z důvodu Covid-19 přerušené, ale plánujeme se k nim po skončení aktuálního stavu opět navrátit, popř. vymyslet jiný formát. Jak takové semináře probíhají se můžete dočíst u nás na webu zde.